Izazovi sa kojima se suočavamo
Poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promene – ključni je deo procesa pristupanja Srbije EU, a napredak u ovom poglavlju zavisi od usklađivanja zakonodavstva, zaštite prirode, klimatske politike i jačanja institucionalnih kapaciteta. Srbija se suočava sa značajnim ekološkim izazovima, uključujući zagađenje vazduha i voda, neadekvatnim upravljanjem otpadom i ograničenim ulaganjima u ekološku infrastrukturu. Rešavanje ovih problema zahteva sveobuhvatne reforme kako bi se politika na nacionalnom nivou uskladila sa ekološkim standardima Evropske unije (EU).. Zatvaranje pregovora u ovom poglavlju zavisi od ispunjenja ključnih kriterijuma u svim sektorima/oblastima zaštite sredine i klimatskih promjena.
Srbija mora da harmonizuje svoju ekološku politiku sa politikama, programima i direktivama EU (EU acquis ili pravnim tekovinama EU) jačanjem zakonodavstva u oblastima procene uticaja na životnu sredinu (), kvalitete vazduha, upravljanja otpadom, zaštiti i upravljanju vodama, smanjenju industrijskih emisija i upravljanju rizicima od nesreća, medju ostalim. Napredak u zaštiti prirode i klimatskoj politici podrazumeva podnošenje liste Natura 2000 lokacija, sprovođenje zaštite divljih vrsta, usvajanje sistema trgovanja emisijama EU (EU ETS) i usklađivanje nacionalnih politika. Izgradnja institucionalnih kapaciteta je ključna za obezbeđivanje efikasne administracije, finansiranja i koordinacije u cilju održivog sprovođenja reformi.
Ciljevi projekta
Kako bi pomogao Srbiji da odgovori na ove izazove, osnovni cilj projekta “Poglavlje 27” jeste pružanje ciljane ekspertske pomoći za usklađivanje zakonodavstva sa EU standardima. Projekat omogućava fleksibilan pristup ovom zadatku kroz prioritizaciju u oblastima gde postoji potreba za vrhunskim ekspertima, pomažući Srbiji u cilju zatvaranja poglavlja i jačanju ekološkog upravljanja.
Jedan od ključnih izazova jeste balansiranje između hitnosti prenošenja EU zakonodavstva i obezbeđivanja praktičnih i primenjivih propisa. Projekat će podržati nacionalne institucije u izradi usklađivanju zakona, sprovođenju pravnih analiza i unapređenju regulatornih okvira. Srbija je do sada usvojila preko 20 planskih dokumenata vezanih za proces usklađivanja sa EU, uključujući Akcioni plan za razvoj administrativnih kapaciteta (APACD) i Višegodišnji investicioni i finansijski plan (MIFP), ali i dalje postoje nedostaci u sprovođenju ovih planova. Projekat će pružiti pomoći u premošćavanju ovih nedostatakaintegrisanjem najboljih praksi iz država članica EU, osiguravajući efikasnu implementaciju na svim nivoima.
Monitoring stanja životne sredine i izveštavanje su ključni za nacionalno upravljanje i usklađenost sa EU standardima. Srbija se suočava sa sistemskim slabostima u izveštajnim mehanizmima, poput fragmentisanog prikupljanja podataka i zastarelih metodologija. Projekat će poboljšati upravljanje podacima, pojednostaviti izveštavanje i uskladiti strukture izveštavanja sa EU standardima, dugoročno jačajući ekološku upravu.
Očekivani rezultati
Projekat će pomoći ojačavanju kapaciteta za strateško planiranje, izradu pravnog okvira i institucija Republike Srbije, podržavajući napredak ka ispunjavanju obaveza iz Poglavlja 27. Prioritetne oblasti će biti definisane u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, kao i ostalim relevantnim resornim ministarstvima, kako bi se napori usmerili na prevazilaženje najvažnijih razlika u zakonodavstvu i politikama u ovoj oblasti.
15 nacionalnih planskih dokumenata razvije ili uradi njihova revizija, uključujući planove implementacije indentifikovanih EU direktiva i dugoročnih investicionih strategija.
Usklađivanje zakonodavstva biće ključni segment projekta, pri čemu će oko 40 pravnih akata biti pripremljeno i usaglašeno sa zahtevima pravne tekovine EU. Paralelno, mehanizmi izveštavanja Srbije biće unapređeni za oko 10 prioritetnih direktiva. Projekat će takođe proceniti i unaprediti APACD i MIFP, nudeći ciljana rešenja za poboljšanje upravljanja i institucionalne efikasnosti.
Izgradnja kapaciteta biće centralni deo projekta, sa sveobuhvatnim planom obuke i strukturisanim treninzima. Razmena znanja biće omogućena kroz tri studijske posete državama članicama EU, omogućavajući srpskim institucijama da usvoje najbolje prakse u ekološkom upravljanju.
Trajanje - Projekat traje 30 meseci, od septembra 2023. do marta 2026. periodičnim izveštavanjem i praćenjem napretka.
Korisnik - Ministarstvo zaštite životne sredine
Ugovorni organ - Delegacija Evropske Unije u Srbiji
Implementacioni partneri - Konzorcijum predvođen kompanijom DAI